واکنش بازار فارکس به اخبار اقتصادی چگونه است؟

forexnews-fxservices

در این قسمت از سری مقالات آموزش فارکس، به بررسی (واکنش بازار) می‌پردازیم. با ایران بروکر در این مقاله همراه باشید.

در پیش بینی نحوه واکنش بازار به گزارش‌های داده‌ای یا رویدادهای بازار یا حتی علت بروز این واکنش، هیچ فرمول کلی یا فرمولی برای قمار وجود ندارد.

اما می‌توانید به این حقیقت اتکا کنید که معمولاً یک واکنش اولیه وجود دارد که غالباً کوتاه مدت اما تمام عیار است.

واکنش بازار فارکس به اخبار اقتصادی چگونه است؟

سپس مرحله واکنش دوم فرا می‌رسد که در آن معامله گران زمان لازم برای اندیشیدن به مفاهیم مربوط به اخبار یا گزارش بازارهای فعلی را داشته‌اند.

در این نقطه بازار تصمیم می‌گیرد که آیا اخبار با انتظارات موجود همخوانی دارند یا ندارند و این که آیا واکنش مربوطه بر این اساس نشان داده شده است یا خیر.

آیا پیامد گزارش منتشره پیش بینی می‌شد یا خیر؟ و این که واکنش اولیه بازار در مورد این تصویر بزرگتر چه پیامی دارد؟

 

انتظارات عمومی

انتظار عمومی یا صرفاً اجماع نظر را می‌توان یک توافق نسبی بر سر شرایط اقتصادی پیش رو یا پیش بینی‌های خبری دانست. پیش بینی‌های اقتصادی معمولاً توسط اقتصاددانان برجسته بانک‌ها، مؤسسات مالی و سایر نهادهای مرتبط با اوراق بهادار انجام می‌گیرند.

شخصیت خبری مورد علاقه‌تان ترکیبی خواهد بود از اقتصاددانان داخلی و مجموعه‌ای از بازیگران مالی در بازار

تمام پیش بینی‌ها با هم استخراج می‌شوند و میانگینشان محاسبه می‌شود، و این میانگین‌ها که در نمودارها و تقویم‌ها ظاهر می‌شوند، نمایان گر سطح انتظار از آن گزارش یا رویداد خواهند بود.

اجماع نظر به نقطه مبنا تبدیل می‌شود و داده‌های ورودی یا واقعی بر اساس این عدد مبنا مقایسه می‌شود. اطلاعات ورودی معمولاً از طریق زیر شناخته می‌شوند:

  • همانطور که انتظار می‌رود اطلاعات گزارش شده به پیش بینی‌های جمعی نزدیک بودند.
  • بهتر از سطح انتظار: اطلاعات گزارش شده بهتر از پیش بینی‌های جمعی بودند.
  • بدتر از سطح انتظار: اطلاعات گزارش شده بدتر از پیش بینی‌های جمعی بودند.

این که آیا اجماع نظر لازم در خصوص اطلاعات ورودی بدست می‌آید یا خیر یک ارزیابی مهم جهت تعیین اقداماتی است که در خصوص قیمت‌ها صورت می‌گیرند. همانطور که تعیین این که اطلاعات حاصل تا چه اندازه از اطلاعات واقعی بهتر یا بدتر هستند مهم است، پیش بینی جمعی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. نادرستی بیشتر اطلاعات موجود در گزارشی که منتشر می‌شود بر احتمال و میزان تغییر قیمت‌ها می‌افزاید.

اما به خاطر داشته باشید که معامله گران فارکس معامله گرانی هوشیار و زیرک هستند و می‌توانند جلوتر از منحنی حرکت کنند.

همانطور که از ناماش مشخص است، ارزش گذاری به این معناست که معامله گران با دیدگاهی که نسبت به پیامد یک رویداد دارند پیش از آن که خبر آن منتشر شود روی آن قمار می‌کنند.

هرچه احتمال این که گزارش مربوطه قیمت‌ها را تغییر دهد بیشتر باشد، معامله گران در زمان کوتاه‌تری انتظارات جمعی را ارزش گذاری خواهند کرد. چطور می‌توان گفت که این مساله با شرایط فعلی بازار همخوانی دارد؟

همیشه نمی‌توان پاسخ این سؤال را داد، بنابراین باید این جسارت را داشته باشید تا پیش از انتشار یک گزارش از تفسیرهایی که از بازار می‌شود و اقداماتی که در خصوص قیمت‌ها در حال انجام است مطلع شوید. این روش به شما کمک می‌کند تا بدانید بازار چطور ارزش گذاری شده است.

پیش از آنکه گزارشی منتشر شود، ممکن است رویدادهای بسیاری رخ دهد بنابراین چشم و گوشتان را تیز کنید. پیش از آنکه خبری منتشر شود ممکن است شرایط بازار بهبود یابد یا بدتر شود، بنابراین هوشیار باشید که قیمت‌ها ممکن است هم جهت یا بر خلاف این روند حرکت کنند.

این احتمال هم همیشه وجود دارد که گزارش مربوطه بر مبنای پیش بینی‌ها و انتظارات جمعی نباشد، بنابراین روی پیش بینی‌های دیگران قمار نکنید. در این شرایط مطمئن شوید که قیمت‌ها در حال تغییر هستند.

با پیش بینی رخداد این تغییرات و سایر پیامدهای احتمالی، به خودتان کمک کنید.

در اینجا مثال آمار اشتغال ماهانه در لیست حقوق بگیران بخش غیر کشاورزی (NFP) آمریکا را در نظر بگیرد. همانطور که گفته شد، این گزارش به صورت ماهانه منتشر می‌شود و معمولاً در آن در ارقام ماه گذشته نیز بازنگری می‌شود.

فرض می‌کنیم که اقتصاد آمریکا در رکود به سر می‌برد و ارقام NFP ماه ژانویه نیز نشان از کاهش ۵۰ هزار فرصت شغلی دارد. پس از آن در ماه فوریه، انتظار می‌رود این روند در NFP به کاهش ۳۵ هزار فرصت شغلی دیگر بیانجامد.

اما در واقع در NFP نرخ اشتغال تنها تا ۱۲ هزار مورد کاهش یافته است. و داده‌های بازنگری شده ماه ژانویه که در گزارش ماه فوریه به آنها اشاره می‌شود نیز کاهش ۲۰ هزار تایی را نشان می‌دهند.

واکنش بازار فارکس به اخبار اقتصادی چگونه است؟

به عنوان یک معامله‌گر باید از چنین موقعیتهایی و زمانی که داده‌ها بازنگری شده‌اند آگاه باشید.

اگر ندانید که مثلاً در اطلاعات ماه ژانویه بازنگری شده است، ممکن است نسبت به ۱۲ هزار فرصت شغلی دیگری که در ماه فوریه از دست می‌روند واکنشی منفی نشان دهید. البته در هر دو ماه کاهش نرخ اشتغال وجود دارد که نمی‌تواند مطلوب باشد.

اما با در نظر گرفتن رقم بازنگری شده NFP برای ماه ژانویه و پیش بینی‌های بهتر از حد انتظار برای NFP ماه فوریه، ممکن است بازار به یک نقطه تحول برسد.

در این شرایط و با نگاه کردن به اطلاعات پیش رو و داده‌های بازنگری شده ماه گذشته، اکنون وضعیت اشتغال شرایطی کاملاً متفاوت دارد.

مطمئن شوید که اطلاعات بازنگری شده‌اند و همزمان به مقیاس این بازنگری هم توجه داشته باشید. هنگام تحلیل داده‌های منتشره، بازنگری در مقیاس بزرگتر از ارزش بالاتری برخوردار خواهد بود.

بازنگری‌ها می‌توانند به تأیید تغییرات احتمالی و این که اصلاً تغییری رخ خواهد داد یا خیر کمک کنند، بنابراین نسبت به آنچه منتشر می‌شود اطلاعات کافی کسب کنید.

administrator

نظر دهید