سوشال تریدینگ چیست؟ | از صفر تا صد

راهنمای سوشال تریدینگ.فارکس سرویسز
سوشال تریدینگ چیست؟ راهنمای جامع - فارکس سرویسز
همه چیز درباره سوشال تریدینگ

امروزه فعالیت در شبکه های اجتماعی به یک جزء جدایی نشدنی زندگی روزمره تبدیل شده است. گویا خوردن یک وعده غذایی در یک رستوران لاکچری یا یک سفر خارجی بدون انتشار تصاویر آن اینستاگرام و شبکه های مشابه آن ناتمام است! ولی چنین اصلی درباره فعالیت های تجاری هم صدق می کند؟!

سرمایه گذاری یا معامله گری و ترید در بازار سهام، فارکس یا بازاررمزارزها -که این روزها بسیار داغ و پرطرفدار شده است، هم می تواند به همین شکل باشد، یعنی شما می توانید تجربیات و موقعیت های تجاری و معاملاتی خود را با دیگران به اشتراک بذارید و یا از فعالیت دیگران مطلع شوید. اما در این زمینه تفاوت هایی وجود دارد!

«سوشال تریدینگ» [Social Traiding] یا تجارت اجتماعی یا شبکه های اجتماعی با موضوع سرمایه گذاری و معامله گری بصورت تخصصی و ویژه چنین امکانی را فراهم می کنند. البته این موضوع یک شاخه نسبتا جدید است که از سال 2010 با فعالیت eToro به عنوان اولین پلتفرم سوشال تریدینگ شروع به کار کرد و روز به روز از نظر مخاطبان و ارائه دهندگان خدمات گسترده تر شده است.

در این نوشتار به معرفی کامل «سوشال تریدینگ»، شیوه های مختلف آن، مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت. و در پایان پلتفرم های ارائه دهنده را بررسی می کنیم.

 

سوشال تریدینگ چیست؟

سوشال تریدینگ شکلی از سرمایه گذاری است که به سرمایه گذاران و معامله گران اجازه می دهد تا رفتار معاملاتی معامله گران خبره را مشاهده کنند و از آنها تقلید کنند. در این حالت اعضا می توانند به صورت مشترک درآمد کسب کنند.

 

از اصول رسانه های اجتماعی پیروی می کند که اساساً ارتباطات، تبادل اطلاعات، کمک متقابل و مشارکت است. معامله گران این گزینه را دارند که از معاملات دیگران کپی کنند، یا می توانند متناسب با شرایط و روحیه خود سرمایه خود را در همان پورتفولیو سرمایه گذاری کنند.

تعریف بالا بیشتر یک مفهوم کلی از سوشال تریدینگ است که در آن یک معامله گر حرفه ای افکار، اخبار شرکت، نمودارها، تجزیه و تحلیل بازار، پیشنهادات و غیره را با دیگران به اشتراک می گذارد و دیگران می توانند مطالب را دنبال کنند.

 

ممکن است شما همین مطالب را در کانال‌های تلگرام و توییتر دنبال کنید که به نوعی می توان آنها را هم سوشال تریدینگ نامید. برخی از افراد ممکن است دقیقاً همان چیزی را که  معامله گر یا تحلیل گر گفته است تقلید کنند، برخی ممکن است آن را کمی تغییر دهند. و گاهی ممکن است برای دنبال کردن مطالب و موقعیت های معاملاتی هزینه اشتراک پرداخت کنید.

بنابراین دایره سوشال تریدینگ می تواند بسیار گسترده تر از پلتفرم های اختصاصی آن باشد!

 

معنای خاص سوشال تریدینگ!

هر جا که بوی پول می آید عده ای شیاد و کلاهبردار هم سر و کله شان پیدا می شود. اگر قرار بر کلاهبرداری باشد چه جایی و چه بهانه ای بهتر از مشاوره سرمایه گذاری به کسانی که سودای پولدار شدن و کسب ثروت دارند؟! به نظرم شبکه های اجتماعی تخصصی در حوزه معامله گری یا همان سوشال تریدینگ جای مناسبی برای مدعیان موفقیت در معامله گری و سرمایه گذاری است.

امکانات و قابلیت هایی که این پلتفرم ها در اختیار کاربران قرار می دهند اگر با کمی هوشیاری و بدبینی نسبت به ادعای معامله گران خبره و مدیریت ریسک و سرمایه ترکیب شود می تواند نتایج روشن تر و سودمندتری برای افراد تازه کار داشته باشد.

اگر فعالیت معامله گران در شبکه های اجتماعی یا کانال های سیگنال تلگرام را دنبال کرده باشید، با حجم وسیعی از معاملات سودده یا بازده های هفتگی و ماهانه مستمر و بالا مواجه خواهید شد، اما فارغ از حقیقی یا آزمایشی و یا حتی دروغ بودن برخی از معاملات و نتایج، هیچ مرجعی برای سنجش میزان بازدهی آنها وجود ندارد. با اینکه فعالیت در شبکه های اجتماعی تخصصی معامله گری می تواند به وضوح نتایج روشن، دقیق و شفافی را ارائه داد.

سوشال تریدینگ چیست؟ فارکس سرویسز
سوشال تریدینگ را به زبان ساده بیاموزید!

سوشال تریدینگ به زبان ساده

اگر بخواهیم ساده به توضیح آن بپردازیم، کابران با عضویت در این شبکه ها می توانند از تجربیات و نظرات دیگر معامله گران مطلع شوند و از آنها در ساختارهای مشخص استفاده کنند و معامله گران باتجربه هم تجربیات و معاملات خود را از این طریق با دیگران به اشتراک می گذارند.

 

اگر بخواهیم اهداف و کارکرد سوشال تریدینگ را بسیار ساده بیان کنیم می توان به دو مورد اصلی اشاره کرد:

اول برای کسانی که در مسیر آموزش در دنیای معامله گری هستند. سوشال تریدینگ این امکان را به این افراد می دهد تا  آموزش های خود را با مشاهده عملکرد دیگران محک بزنند و از تجربیات دیگران استفاده کنند، و اگر هنوز به اطمینان نرسیده اند با رعایت جوانب مختلف دست به الگوبرداری یا کپی معامله گران با تجربه تر بزنند.

 

دوم برای کسانی که زمان و علاقه ای به آموزش در این زمینه ندارند و فرصت و تخصص بررسی موقعیت های معاملاتی را ندارند و در این شرایط با کمک ابزارهای موجود در سوشال تریدینگ مدیریت معاملات خود را به دیگران می سپارند.

باید توجه داشت در حالت دوم هم توصیه می شود برای استفاده از این امکان حتی الامکان آموزش های ابتدایی مربوط به بازارهای مالی را سپری کنید، چون ممکن است تصمیم ها و انتخاب های نادرست باعث نابودی سرمایه شما شود!

نحوه کار سوشال تریدینگ-فارکس سرویسز
سوشال تریدینگ چطور کار می کند؟

نحوه کار سوشال تریدینگ

اگر بخواهیم به سوشال تریدینگ بصورت حرفه ای و خاص نگاه کنیم، ما در سوشال تریدینگ با سه دسته فعالیت روبرو هستیم:

اشتراک معاملات و تحلیل ها

در این دسته از فعالیت ها شما می توانید تحلیل های دیگران را مشاهده کنید، آن ها را نقد و بررسی کنید و یا تحلیل ها و نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و از نظرات دیگران استفاده کنید. دقیقا همان اتفاقی که در شبکه های اجتماعی عمومی اتفاق می افتد با این تفاوت که در سوشال تریدینگ تنها درباره معامله گری و سرمایه گذاری صحبت می شود.

 

کپی تریدینگ CopyTrading

در کپی تریدینگ یک پله فراتر می رود، شما با بررسی معامله گران مختلف تصمیم می گیرید که معاملات یک یا چند معامله گر را که سوابق معاملاتشان و پرتفوی سرمایه گذاری شان مشخص است عیناً تکرار کنید و کپی کنید. در این حالت بدون کم و کاست معاملات «معامله گر خبره» برای شما کپی می شود. گرچه در برخی از پلتفرم های کپی ترید شما می توانید با تغییراتی مدیریت ریسک متفاوتی بر روی حساب خود اعمال کنید، با این حال ورود و خروج شما به معاملات کاملاً خودکار است.

 

معاملات آینه ای یا میرور تریدینگ MirrorTrading

شما در این روش دیگر به کپی مستقیم معاملات یک معامله گر نیاز ندارید. بلکه در این روش شما استراتژی یک شخص را کپی می کنید، و ممکن است نوع مدیریت معاملات شما و ورود و خروج های شما به معاملات متفاوت باشد.

معاملات آینه ای(Mirror Trading) در اصل سابقه بیشتری نسبت به کپی تریدینگ دارد و به نوعی الهام بخش کپی تریدینگ است و در سال 2000 و بیشتر در بازار فارکس مورد استفاده قرار گرفت. گرچه در بازار سهام هم از آن استفاده می شود.

سایت   TRADENCY تقریبا از سال 2000 در این زمینه فعال است. شما در این سایت ثبت نام می کنید و پس از بررسی و مشاهده بازدهی استراتژی های مختلف یک یا چند استراتژی را انتخاب می کنید و

تاریخچه سوشال تریدینگ در فارکس سرویسز
سوشال تریدینگ از کجا به کجا رسید؟!

حساب خود را شارژ می کنید و پس آن استراتژی برای شما معامله می کند!

 

نگاهی به سیرتحول و تاریخچه سوشال تریدینگ

سوشال تریدینگ در زمانی کوتاه راه طولانی را طی کرده است. ریشه‌های آن را می‌توان به اولین روزهای گسترش اینترنت، زمانی که ایمیل و اولین پلتفرم‌های معاملات آنلاین وارد صحنه شدند، جستجو کرد. شروع آن کاملاً بدون برنامه ریزی و اتفاقی بود، وقتی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای از طریق ایمیل معاملات خود را با سرعت به دیگران اطلاع می دادند و زمان ورود و خروج خود را برایشان ارسال می کردند، جرقه سوشال تریدینگ زده شد.

 

این سیستم برای برخی به خوبی کار می‌کرد، اما با توجه به اینکه افراد بیشتری به فکر دنبال کردن سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و بازتاب معاملات آنها افتادند، این روش ابتدایی کارایی کمی داشت و  در مقایسه با سرعت سریع اکثر بازارهای مالی بسیار کند بود. علاوه بر اینکه افراد ممکن بود چندین ساعت پیام های خود را بررسی نکنند و این تاخیرها به این معنی بود به راحتی فرصتی را در دنیای معاملاتی که هر ثانیه آن مهم است از دست بدهند.

 

تغییر به اتاق های گفتگو و کپی تریدینگ

تقاضا برای وسیله ای کارآمدتر برای انتقال سیگنال های تجاری، اولین اتاق های گفتگو(چت روم) را در پلتفرم های معاملات آنلاین ایجاد کرد. این اتاق های خصوصی به سرعت به کانون توجه تبدیل شدند، جایی که معامله گران نظرات خود را در مورد نکات جدید، استراتژی ها و هر اطلاعات دیگری که در اختیار داشتند تبادل می کردند. این یک امکان فوق العاده در آن زمان بود که به کاربران امکان دسترسی فوری به سیگنال‌ها را می‌داد و به آنها اجازه می‌داد فوراً روی آنها اقدام کنند.

 

مشکلات اتاق های گفت و گو

اتاق های گفتگو اولین گام ملموس در راه تحقق مفهوم امروزی سوشال تریدینگ بود. اگرچه به سرعت راه کارآمدتری را برای دنبال کردن معامله‌گران حرفه‌ای ارائه شد، اما بسیار عالی بودند. یکی از ایرادات اصلی این بود که کاربران باید اتاق‌های گفتگو را همیشه زیر نظر داشته باشند تا سیگنال جدیدی را از دست ندهند. هنگامی که یک معامله باز شد، یک سرمایه گذار باید به طور مداوم فید خود را برای سیگنال زمان بستن آن معامله بررسی کند.

یکی دیگر از مسائل مربوط به اتاق های گفتگو هزینه آن بود، زیرا بسیاری از معامله گران حرفه ای هزینه های زیادی را برای پیوستن افراد دریافت می کردند.

 

تولد معاملات آینه ای و کپی ترید

این نواقص منجر به ایجاد چیزی شد که مسلماً اولین پلتفرم معاملاتی خودکار در جهان بود. در سال 2005، کارگزاری Tradency سرویس Mirror Trader خود را رونمایی کرد، که سیگنال‌های خودکاری را برای معامله‌گران ارسال می‌کرد که بر اساس معاملات سودآورترین معامله‌گران با استفاده از آن پلتفرم بود.

کاربران می‌توانستند معامله‌گران دلخواه خود را دنبال کنند و اعلان‌های فوری از اقداماتی که انجام داده‌اند دریافت کنند. کمی بعد، Tradency قابلیتی را معرفی کرد که به کاربران اجازه می داد آن معاملات را در زمان واقعی کپی کنند.

 

اولین پلتفرم معاملاتی کپی Tradency یک موفقیت بزرگ بود و این مفهوم مانند آتش در سایر پلتفرم های معاملاتی گسترش یافت. با این حال، اولین پلتفرم های کپی تریدینگ هنوز یک عنصر کلیدی را از دست داده بودند – جنبه اجتماعی که به معامله گران حرفه ای اجازه می دهد با دنبال کنندگان خود ارتباط برقرار کنند.

 

تولد سوشال تریدینگ واقعی: ادغام کپی تریدینگ و شبکه های اجتماعی

نیاز به ابزارهای اجتماعی همان چیزی است که الهام بخش اولین پلتفرم های واقعی سوشال تریدینگ بود. NAGA که در سال 2015 تأسیس شد، در ابتدا فقط یک پلتفرم کارگزاری آنلاین دیگر با ویژگی های تجارت کپی بود. با این حال، بن بیلسکی، بنیانگذار آن، به سرعت ایده ادغام معاملات کپی با رسانه های اجتماعی را مطرح کرد و در سال 2017 ویژگی انقلابی سرمایه گذاران محبوب خود را راه اندازی کرد که برای اولین بار، به معامله گران حرفه ای اجازه داد تا پروفایل های دقیق ایجاد کنند و با فالوورهای خود ارتباط موثرتری برقرار کنند.

 

این مفهوم تأثیر افزایش اعتماد و شفافیت برای معامله‌گران کپی در پلتفرم NAGA داشت و به سرعت توسط eToro با راه‌اندازی فید خبری منحصربه‌فرد خود با الگوبرداری از فیس‌بوک بهبود یافت. با این کار، کاربران eToro بالاخره توانستند با معامله‌گرانی که دنبال می‌کنند، ارتباط برقرار کنند و نظرات خود را ارسال کنند، درباره یک معامله‌گر یا استراتژی آن‌ها سؤال بپرسند.

 

تسهیل درآمدزایی و معاملات ارزان در سوشال تریدینگ

NAGA با فیدهای خبری جداگانه خود برای معامله گران را فعال کرد و ویژگی هایی مانند امکان فیلتر کردن پست های آنها بر اساس نظرات و معاملات را اضافه کرد.

با این حال، آنچه تجارت اجتماعی را واقعاً به سطح بعدی رساند، اولین ابزار اصلی NAGA بود که برای معامله‌گران راهی برای کپی کردن تراکنش‌ها در زمان واقعی تنها با قیمت 1 دلار در هر معامله، با اجرای قیمت تضمین شده فراهم می‌کرد. این بدان معناست که معامله‌گران اجتماعی دیگر هرگز فرصت سودآوری را از دست نخواهند داد، در حالی که سرمایه‌گذاران باهوش می‌توانند با 35 درصد سهم از تمام هزینه‌های کپی که تولید می‌کنند، سود برای کار سخت خود دریافت کنند.

 

با Autocopy NAGA و ویژگی مشابه CopyTrader eToro، مفهوم مدرن تجارت اجتماعی متولد شد و به دنبال آن موجی از پلتفرم های مشابه و موج عظیمی از علاقه معامله گران مبتدی به وجود آمد.

 

مرحله بعدی تکامل سرمایه گذاری اجتماعی باید دیده شود، اما نه eTore و نه NAGA ثابت نیستند. به عنوان مثال، eToro اخیراً اولین پلتفرم تجارت اجتماعی است که دارایی‌های متاورس مانند NFT را به سبد معاملاتی خود اضافه کرده است.

در مورد NAGA، یکی از جدیدترین نوآوری‌های آن، راه‌اندازی ارز رمزنگاری شده خود، سکه NAGA بود که با کیف پول دیجیتال آن یکپارچه می‌شود و به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا هزینه‌های کپی کاهش یافته را بپردازند، در حالی که سرمایه‌گذاران ماهر می‌توانند پاداش خود را افزایش دهند.

با توجه به اینکه نوآوری در فضا هیچ نشانه ای از کند شدن را نشان نمی دهد، واضح است که داستان سرمایه گذاری اجتماعی تازه شروع به آشکار شدن کرده است.

مدیریت ریسک در سوشال تریدینگ-فارکس سرویسز
مدیریت ریسک در سوشال تریدینگ را جدی بگیرید!

 

مدیریت ریسک در سوشال تریدینگ

سوشال تریدینگ ممکن است به طور بالقوه میزان ریسک سرمایه گذاران را نیز تغییر دهد. یک مطالعه تجربی استدلال می کند که صرف ارائه اطلاعات در مورد موفقیت دیگران ممکن است منجر به افزایش قابل توجهی در ریسک پذیری شود. این افزایش در ریسک‌پذیری ممکن است حتی زمانی که امکان کپی مستقیم از دیگران داده می‌شود بیشتر باشد.

 

 

تغییرات با سوشال تریدینگ

تجارت اجتماعی روشی جایگزین برای تجزیه و تحلیل داده‌های مالی با مشاهده آنچه معامله‌گران دیگر انجام می‌دهند و مقایسه و کپی کردن تکنیک‌ها و استراتژی‌های آنهاست. قبل از ظهور سوشال تریدینگ، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران برای شکل‌گیری تصمیمات سرمایه‌گذاری خود بر تحلیل بنیادی یا تکنیکال تکیه می‌کردند.

استفاده از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران از سوشال تریدینگ می‌تواند شاخص‌های اجتماعی فرآیند تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری را از داده‌های معاملاتی سایر معامله‌گران ادغام کند. پلتفرم ها یا سوشال تریدینگ را می توان زیرمجموعه ای از خدمات شبکه های اجتماعی در نظر گرفت.

 

سوشال تریدینگ و فرآیند یادگیری

تجارت اجتماعی به معامله گران اجازه می دهد تا با کمک دیگران به تجارت آنلاین بپردازند و برخی ادعا کرده اند که منحنی یادگیری را از مبتدی به معامله گر با تجربه کوتاه می کند. معامله گران می توانند با دیگران تعامل داشته باشند، معاملات دیگران را تماشا کنند، سپس معاملات خود را تکرار کنند و بیاموزند که چه چیزی در وهله اول باعث شده تا بهترین عملکرد معامله را انجام دهد.

با کپی کردن معاملات، معامله گران می توانند بیاموزند که کدام استراتژی ها  سودده هستند و کدام سودده نیستند.

 

مزایا و معایب سوشال تریدینگ

سوشال تریدینگ هم مانند هر پدیده دیگری مزایا و معایبی دارد، آشنایی بیشتر با این ویژگی ها به شما کمک می کند تا بهتر از آن استفاده کنید.

مزایای سوشال تریدینگ:

تعامل معامله گران با جامعه: از آن جایی که معامله گری فعالیتی است که معمولاً به صورت فردی و با تمرکز انجام می شود، سوشال تریدینگ به معامله گران کمک می کند تا بیشتر تعامل اجتماعی بیشتری داشته باشند، مخصوصاً افرادی ک گرایش بیشتری به انزوا دارند.

آموزش معامله گری: شما می توانید با دیدن و دنبال کردن معاملات دیگران یاد بگیرید و کیفیت آموزش خود را ارتقا دهید. حتی دنبال کردن معاملاتی باعث ضرر می شوند هم می تواند برای شما در مسیر یادگیری مفید باشند. همچنین ممکن است در صورت یافتن استراتژی خوب بتوانید آن را یادبگیرید.

دسترسی آسان و سریع به اطلاعات و صرفه جویی در زمان: شما با سوشال تریدینگ می توانید به آسانی از تحلیل و اطلاعات دیگران استفاده کنید که برای به دست آوردن آنها به تنهایی نیاز به زمان زیادی داشتید.

مسلط شدن به بازارهای مالی: شما با سوشال تریدینگ می توانید به بازارهای مالی مختلف اشراف پیدا کنید و ببینید چطور کار می کنند.

کسب درآمد بیشتر: این امکان را به شما می دهد تا با سطح دانش ابتدایی از بازارهای مالی و معامله گری با سرمایه گذاری و دنبال کردن دیگر معامله گران به سود برسید. همچنین این امکان را به معامله گران حرفه ای می دهد تا درآمد خود را به طرز چشمگیری افزایش دهند.

شبکه سازی در حوزه معامله گری: شما می توانید با دیگران تعامل کنید و گروه هایی را تشکیل دهید و بصورت شبکه ای و تیمی در حوزه معامله گری فعالیت کنید.

شفافیت معاملات: شبکه های اجتماعی معامله گری مبتنی بر پلتفرم های تخصصی به شما این امکان را می دهد تا نتایج معامله گران مختلف را با هم مقایسه کنید و بطور شفاف عملکرد و درصد سود آنها را مشاهده کنید.

 

معایب سوشال تریدینگ:

حضور تریدرهای دروغی: متاسفانه نمی توان سنجش درست و کاملی نسبت به اداعاها و صحت تحلیل های بیشتر فعالین در سوشال تریدینگ داشت. اگرچه بیشتر این افراد در شبکه های اجتماعی غیرتخصصی فعالیت می کنند.

پیچیدگی پیلتفرم ها و کنترل محدود: در بسیاری از اوقات پلتفرم های معاملاتی سوشال تریدینگ بسیار پیچیده و با فرمول های خاصی عمل می کنند که کار را برای کاربر مبتدی سخت می کنند.

کندی و تاخیر در اجرای سفارشات: وقفه های هرچند کوتاه و فاصله زمانی میان حساب اصلی و کاربر باعث کاهش بازدهی معاملات می شود. کندی پلتفرم یا اینترنت یا تنظیمات حساب ممکن است از دلایل این وقفه ها باشند.

عدم نمایش ریسک در اکثر شبکه ها: در بسیاری از شبکه های تجارت اجتماعی ریسک های معامله گر با شفافیت و دقت کامل نشان داده نمی شود.

ایجاد میل به تنبلی و عدم آموزش: ایده دنبال کردن و معامله خودکار از یک معامله گر حرفه ای می تواند وسوسه کننده باشد ولی لزوما درست و مطلوب نیست. اولاً پیدا کردن معامله گری که درست عمل می کند و تشخیص آن نیازمند آموزش است، همچنین در روند معاملات باید دانش ارزیابی معاملات را داشته باشید. دوم آن که اگر معامله گر در چرخه ضرر قرار بگیرد غافل گیر خواهید شد.

عدم سازگاری با روحیات معامله گر: ممکن است به هر دلیل روحیات معامله گر که در سبک و نوع معامله گری او منعکس شده است با شما همسان و قابل تحمل نباشد.

 

تفاوت سوشال تریدینگ با کپی تریدینگ

شاید بسیاری تصور کنند کپی تریدینگ و سوشال تریدینگ مترادف هم هستند و در دنیای معامله گری یکسان باشند. با توضیحات بالا باید متوجه شده باشید که در اصل کپی تریدینگ بخشی از مجموعه سوشال تریدینگ است و سوشال تریدینگ به مفهوم جامع تری اشاره دارد که به صرف کپی موقعیت های معاملاتی اشاره ندارد گرچه آن را در بر می گیرد.

در اصل سوشال تریدینگ یک مفهوم گسترده تر و ابزاری برای ارئه باکیفیت بهتر کپی تریدینگ است، که امکان تعامل میان معامله گران را فراهم می کند.

 

یادگیری و کسب درآمد از سوشال تریدینگ

استفاده درست که همراه با درک سوشال تریدینگ باشد به افزایش درآمد اعضا آن منجر می شود. افراد تازه کار در صورت آموزش استفاده صحیح از سوشال تریدینگ می توانند از همان ابتدا و در مسیر یادگیری معامله گری و سرمایه گذاری برای خود درآمد ایجاد کنند و روند یادگیری خود را تسریع کنند.

از طرفی معامله گران حرفه ای می توانند با به اشتراک گذاشتن تجربیات و موقعیت های معاملاتی خود سود و درآمد خود را تا چندین برابر افزایش دهند بدون اینک سرمایه خود را درگیر ریسک جدید کنند.

 

نگاهی به پلتفرم های سوشال تریدینگ

بسیاری از پلتفرم های سوشال تریدینگ مستقل از بروکرها طراحی شده اند، گاهی در پلتفرم امکان اتصال به بروکرها و کارگزاری ها وجود دارد و گاهی بروکرها در بستر خودشان از این پلتفرم ها استفاده می کنند و خدمات سوشال تریدینگ و کپی تریدینگ را ارائه می کنند. در ادامه به معرفی برخی از این پلتفرم ها و کارگزاری هایی که این خدمات را ارائه می دهند می پردازیم.

TRADINGVIEW
سایت بی نظیر تریدینگ ویو
 1. tradingview

کمتر کسی است که علاقه مند و فعال در حوزه معامله گری باشد و سایت تریدینگ ویو را نشناسد. البته احتمالاً بیشتر آشنایی و استفاده شما از قسمت چارت این سایت باشد، اما باید بدانید این سایت یکی از قوی ترین و پرمخاطب ترین سایت ها در حوزه سوشال تریدینگ است.

سوشال تریدینگ تریدینگ ویو-فارکس سرویسز
سوشال تریدینگ فوق العاده!

شما می توانید در بخش کامیونیتی به انواع تحلیل های دسته بندی شده از ارزهای دیجیتال، بازارفارکس، سهام و … مراجعه کنید، لایوهای تحلیلی را نگاه کنید، ایده های معاملاتی را ببینید و ایده های معاملاتی و تحلیل های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

همچنین با استفاده از ابزارهای مختلف سایت صحت تحلیل های خود و دیگران را محک بزنید و نتیجه را ببنید. می توانید مانند همه شبکه های اجتماعی برای خود پروفایل شخصی ایجاد کنید و دیگران را دنبال کنید.

 

2.EToro

یکی از مشهورترین و باسابقه ترین پلتفرم ها در حوزه سوشال تریدینگ است که در حوزه کریپتو هم به شدت فعال است و سوشال تریدینگ را بصورت تام و تمام ارائه می کند.

3.AvaTrade

یک بروکر ایرلندی است که علاوه بر اینکه با دو پلتفرم zulutrade  و Dupitrade  قسمت اتوماتیک ترید را انجام می دهد، بخش مجزایی با نام socialTrading  دارد.

 

4.NagaTrade

این پلتفرم از سال 2016 سیستم کپی ترید را به خدمات خود اضافه کرده است و در بازارهای مالی مختلف خدمات سرمایه گذاری ارائه می دهد.

5.ZulaTrade

یک پلتفرم سوشال تریدینگ است که با بسیاری از بروکرها همکاری می کند و شما از مسیر بروکرها می توانید از سیستم کپی ترید آن استفاده کنید. روبوفارکس یکی از بروکرهایی است که از زولاترید استفاده می کند.

zulutrade-fxservices
زولاترید

6.instaforex

این پلتفرم خدمات متنوعی برای تازه کارها، سرمایه گذاران و تریدرها ارائه می دهد. امکان استفاده از سیستم PAAM و کپی ترید بخشی از این خدمات است.

7.Shrimpy

این سایت با تمرکز بر رمزارزها خدمات مختلف سوشال تریدینگ از انتخاب سبد استراتژی ها، کپی تریدینگ، دنبال کردن اکانت های مختلف، اتومات تریدینگ و مدیریت ریسک و پرتفلیو را ارئه می کند.

8.Zignaly

یک سایت و یک پلتفرم با تمرکز بر روی کپی تریدینگ در حوزه کریپتو است، که توسط آن می توانید با مدیریت ریسک و سرمایه چند معامله گر را دنبال کنید.

9.Coinmatics

تمرکز این سایت بر روی معامله رمز ارزها توسط ربات های معامله گر اتوماتیک و ارائه استراتژی های معاملاتی سودده است.

10.Cryptohopper

کریپتوهپر یک بستر معاملاتی اتوماتیک در کنار سوشال تریدینگ در حوزه رمزارز هاست. 

در استفاده از سایت ها و پلتفرم های معرفی شده نهایت دقت را به خرج دهید، گرچه بیشتر این پلتفرم ها به ایرانیان خدمات نمی دهند. در مقاله ای جداگانه به پلتفرم های سوشال تریدینگ ایرانی خواهیم پرداخت.

administrator

5 نظر به “سوشال تریدینگ چیست؟ | از صفر تا صد”

 • علی

  خیلی مطلب خوبی و جامعی درباره کپی‌ترید بود ممنون از فارکس سرویسز🌸🌸

 • محمدیان

  چرا بعضیا مخالف سوشال تریدینگ و کپی ترید هستن و میگن سرمایه تون رو می سوزونه؟؟

  • fxadmin

   سلام متاسفانه چون هنوز سوشال تریدینگ در ایران هنوز چندان شناخته شده نیست و دید منفی وجود داره
   بهتره استفاده درست از سوشال تریدینگ و امکاناتش رو آموزش بدیم و آموزش ببینیم
   و در آخر اینکه سوشال تریدینگ هنوز خیلی جا برای پیشرفت داره و هنوز اول راهه!

 • امین

  سلام
  چه سایت هایی به ایرانی ها خدمات کپی ترید و سوشال تریدینگ میدن؟

  • fxadmin

   سلام به زودی مطلب کاملی در این باره منتشر می کنیم!

نظر دهید